تمرینات تقویت عضلات اندامهای گفتاری|گفتار توان گستر البرز 09121623463

تمرینات تقویت عضلات اندامهای گفتاری|گفتار توان گستر البرز 09121623463

 

همانطور که می دانید یکی از فاکتورهای لازم برای گفتاری با سرعت و قدرت کافی، داشتن عضلاتی سالم می باشد. برخی از فرزندان ما دچار ضعف در عضلات اندامهای گفتاری می باشند. بنابراین لازم است که یکسری حرکات را شما والدین محترم با کودکانتان انجام دهید تا مانند ورزش که باعث تقویت عضلات می گردد این حرکات نیز باعث تقویت عضلات گردد و سرعت و قدرت و میدان حرکت طبیعی (یا نزدیک به طبیعی) بوجود آید، این حرکات را حتما در جلوی آینه انجام دهید تا توجه کودک به اندامهای گفتاریش جلب شود. این تمرینات ممکن است کمی برای کودک سخت باشد به همین دلیل در برابر انجام آن از خود مقاومت نشان می دهد. برای رفع این مشکل این کار را در ساعتی از روز انجام دهید که کودک بسیار سرحال و پر انرژی است و بعد از انجام تمرین به او جایزه دهید و یا تشویقی کنید که او به ادامه این تمرینات جلب شود.

این فعالیت ها باید بسیار آرام با صورت و زبان و لبهای کودک انجام گیرد تا باعث درد در این اندامها نگردد.

در ضمن توجه داشته باشید از مطالب زير  متناسب با سطح توانایی کودک استفاده نماييد .

تمرینات روی صورت

با نوک انگشتان حود آرام به صورت ضربه های ملایم به همه جای صورت کودک ضربه بزنید. (پیشانی، اطراف تیغه بینی، گونه ها، بالای لب، چانه) لازم به ذکر است اگر پوست دست شما زبر است قبل از ماساژ چرب نمایید و ناخن ها نیز بلند و تیز نباشد.

دو دست خود را از دو طرف صورت از ناحیه گوش به سمت گوشه لبها حرکت دهید بطوریکه با حرکت دست شما لبها غنچه گردند. (توجه کنید بعد از هر حرکت دست را بلند کنید و دوباره از گوشها به سمت لبها حرکت دهید هرگز حرکت برگشتی با دستهای خود روی صورت انجام ندهید.) 5 بار تکرار نمائید.

 تمرینات روی لب ها

از کودک بخواهید لبهایش را تا جایی که می تواند به جلو حرکت دهد مانند حالت گفتن صدای /او/ و بعد هر اندازه که می تواند لبهایش را به عقب بکشد مانند حالت گفتن صدای /ایی/ (یا حالت خنده) 5 بار به آرامی تکرار کنید و بعد استراحت بدهید. کم کم تعداد حرکت ها را بیشتر و استراحت را کمتر نمائید.

به کودک بگوئید لبهایش را بهم بچسباند و گونه هایش را باد کند (فضای بین لبها و لثه ها نیز باید باد شود) چند ثانیه در این حالت باشد سپس هوا را خارج کند.

به کودک بگویید که لبهایش را غنچه کند و شما از سمت گوشه لبها به بیرون با دست فشار دهید تا لبهایش را به شکل کشیده درآورید و او باید مقاومت کند تا لبهایش باز نشود(این حرکت را شما به آرامی انجام دهید و فشاری که وارد می کنید متناسب با توان کودک باشد).

برای کودکانی که قادر به بستن لبها روی هم نیستند شما با دو دست آرام لبها را روی هم قرار دهید و تا ۵ ثانیه نگه دارید و سپس استراحت دهید و این کار را تا 5 بار تکرار کنید.

به کودک بگوید که لبها را به حالت کشیده یا خنده درآورد و شما با هل دادن لبها به سمت جلو  فشار آورید کودک باید در برابر دست شما مقاومت کند و نگذارد لبها حالت کشیده خود را از دست بدهد. 5 بار تکرار شود.

 تمرینات روی زبان

از کودک بخواهید که زبانش را تا جایی که می تواند بیرون بیاورد و سپس در داخل دهان عقب برده و گلوله کند. این کار را ۵ بار تمرین کند و سپس استراحت کند.

با یک مسواک نرم روی زبان و لثه ها و داخل گونه ها را ماساژ دهید. حرکت مسواک روی زبان از عقب به جلو باشد بسیار نرم و لطیف انجام دهید اگر مسواک را زیاد عقب ببرید حالت تهوع به کودک دست می دهد در این حالت کمی به او استراحت دهید (چند ثانیه).

از کودک بخواهید نوک زبان خود را به لب بالا و سپس به لب پایین بزند (۵ بار تکرار شود) می توانید از یک آبنبات چوبی خوشمزه برای تحریک بیشتر استفاده کنید.

 

از کودک بخواهید نوک زبان خود را به گوشه لبها در سمت بیرون بزند. این حرکت نیز ۵ بار تکرار شود. یکبار به سمت راست و یکبار به سمت چپ و بعد استراحت. کم کم سرعت زبان را افزایش دهید و زمان استراحت بین حرکات را کم کنید.

از کودک بخواهید که نوک زبان خود را به سمت بالا و روی لثه ها ببرد (در سمت داخل دهان) و بعد نوک زبان را به سمت پائین و زیر لبها و روی لثه ها قرار دهد.

از کودک بخواهید که نوک زبان خود را در سمت داخلی دهان زیر گونه ها ببرد یکبار به سمت راست و یکبار به چپ و بعد استراحت ٢ ثانیه ای.

اگر کودک شما قادر به حرکت درآوردن زبان خود به سمت بالا و پایین و یا چپ و راست نیست باید شما با یک گاز استریل (لطفاً از دستمال کاغذی استفاده نکنید زیرا به زبان کودک می چسبد و بسیار ناراحت کننده است) زبان وی را بگیرید و بسیار آرام به چپ و راست و بالا و پایین حرکت دهید. مراقب باشید این کشش، بند زیر زبان وی را تحت فشار قرار ندهد. بند زیر زبان همان رگ آیی است که زیر زبان قرار دارد و بسیار حساس است.

 تمرینات سرعتی

بعد از انجام تمرینات روی صورت، لبها و زبان حالا نوبت به ح
پیام سیدکلاته
رکت اندامها همراه با صدا می شود.

از کودک بخواهید که این صداها را پشت سر هم و تند بگوید.

/ او – ایی /  /ایی- او/  /آ – او/  / اِ – اَ / / آ – ایی /

بعد این صداها را تمرین کنید:

/ دا- دا- دا – دا ……./ / تا- تا- تا ……../

/ لا- لا- لا …………../  / پا- پا- پا ……../

/ با- با- با ……………/   / کا- کا- کا ……/

و بعد این صداها:

/ بادا- بادا  …………../   /کُ لا- کُ لا ……/

/ پِ تِ- پِ تِ ………./   / کِ تِ- کِ تِ ……../

و بعد این صداها:

/ پِ تِ کِ- پِ تِ کِ …………./

/ بِ دِ گِ- بِ دِ گِ ……………./

برای کودک یا تعداد تکرارها را مشخص کنید (مثلاً 10 بار تا با سرعت هر چه تمام تر ادا شود) یا اینکه ثانیه ها را که کودک باید برای تولید صداها در نظر بگیرد تعیین کنید (مثلاً 30 ثانیه)

 


]
https://goo.gl/maps/Hc3Jv9cPjVYAPdXu7
https://goo.gl/maps/54qpAbqBov5YLBSZA
https://goo.gl/maps/WDAgzn3kR2ukwSHY8

https://goo.gl/maps/5MYMUdanLrYpiJR8A
https://goo.gl/maps/DMmpy9fbMnKGVXVg7
https://goo.gl/maps/TUN1myMUN9sgAVpJA
https://goo.gl/maps/ko12GtvRsA6p6Eqx7
https://goo.gl/maps/CTt49yXN3Ej5vbvX9
https://goo.gl/maps/HA6d3YdSoAKBhR8w9

behtarinalborz.ir
goftardarmanionline.ir
googleimage.ir
hamejaa.ir
medu-karaj.ir
siavashataee.ir
slpnews.ir
autismonline.ir
avalinkaraj.ir
behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir
behtarinkaraj.ir
goftareravan.ir
google-map.ir
googlegame.ir
googlemovies.ir
karaj-medu.ir
kardarmanialborz.ir
kardarmanikaraj.ir
loknatclinic.ir
loknatshekan.ir
siavashataee.com
goftardarmani.com
neurofeedbackalborz.ir
otalborz.ir
otkaraj.ir
pff-rhs.ir
pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir
pooyesh-dar-kardarmani-karaj.ir
siavash-ataee.ir
slpkaraj.ir
slponline.ir
speech-therapy.ir
tjhvnvlhkd.ir

 

Related posts

Leave a Comment